2021 Elderton Ashmead Cabernet Sauvignon
Fyldig, blød og intens med modne, runde tanniner og noter af sorte frugter, oliven og chokolade.
Barossa Valley er Australiens bedste vindistrikt. Det germanske ophav ses hos vinproducenter som Henscke, Leo Buring, Wolf Blass eller Peter Lehmann. Barossa har ry for sin store alsidighed. Ikke kun Australiens store Shiraz-vine, produceres i Barossas røde jorde. Elegante og forførende Rhine-Riesling-vine stammer også herfra. Elderton er et af Barossas mest omtalte og hæderkronede vinerier. Vingården ligger i byen Nuriootpa, lige i smørhullet mellem Penfolds og Wolf Blass.
I 1980 overtog Neil og Lorraine Ashmead det forfaldne Elderton Estate fra 1800-tallet og ejendomsmægleren forærede dem 30 ha. vinmarker oveni handlen. De forsømte marker blev nøjsommeligt restaureret. Det bar frugt og i 1995 fik Command Shiraz 95 point af Robert Parker og siden er Elderton gang på gang blevet lovprist af vinpressen. I 2003 overtog sønnerne Allister og Cameron ledelsen af familiefirmaet, dog stadig med Lorraines indflydelse. Begge deres koner har en fremtrædende rolle som hhv. Head of Production og Production/Export Manager. Julie og Rebecca har tidligere arbejdet ved hhv. Penfolds og Two Hands Winerys. I 2019 overtog Brock Harrison (nabo"drengen" med erfaring fra bl. Rogers Creek) positionen som Winemaker, mens Julie blev "Head of Production. Eldertons marker ligger ved North Para River i Nuriootpa og er beplantet med stokke der er 40 - 80 år gamle.
Asmead Single Vineyard blev plantet i 40-erne, da Tolley, daværende ejer, besluttede sig for at divercificere i druetyperne. Det er blandt de første tilplantninger af Cabernet Sauvignon i Australien. I åernes løb fik stokkene sygdommen Eutypa( "dead arm"), hvilket betyder at der altid er et meget lille udbytte. Pga udbyttet og den høje kvalitet af druerne, der trods alt var tilbage på stokkene, og lavede man i 1997 Single Vineyard "Asmead"