Smagfulde oplevelser             Hurtig levering

Pinot Noir Traubensaft, Van Nahmen, Øko

Juicen er dyb lilla i farven og har brug for lidt luft i glasset, før den åbner sig.Smagen domineres af frugtsødmen, men stadig med et tørt "bid" af bløde tanniner og dejlige noter af skovbær, tranebær. søde kirsebær og rabarber.

Varenr.: 910261
Flaskestørrelse:
75,00 cl
Land:
Tyskland
Vintype:
Most/Nektar
Druer:
Pinot Noir
Økologisk:
Ja
Vinhus:

Familieforetagendet Van Nahmen er etableret i 1917, i dag med 3. og 4. generation ved roret. De får deres frugt fra Rhinland i det sydvestlige Tyskland.

“Commitment to tradition” har været mottoet for Van Nahmen i mere end 100 år. For Van Nahmen er tradition også lig med innovation, da de hele tiden forbedre og udvikler deres produkter. Van Nahmen blev grundlagt af Wilhelm van Nahmen i 1917, som en æble-smør producent. I 1930’erne skiftede de til at producere æblejuice fra lokalområdet, Rhinland, fra de høje æbletræer i gamle frugtplantager. Den dag i dag er de stadig med til at bevare og beskytte de gamle plantager. Siden 2007 har man også presset juice på enkelt-sorter, såvel æbler, som pærer, druer og andre frugter. Frugten kommer stadig fra en af lokale bæredygtige leverandører. Van Nahmens varemærke er i høj grad den innovative produktion af alkoholfri, mousserende og stille, frugtmost i absolut Premium kvalitet. Safterne bruges som alternativ til vinmenuer på adskillige 1, 2 og 3 stjernede michelin-restauranter i Europa.

Druerne kommer fra Pfaffen-Schwabenheimer Mandelbaum vinmark i Rheinhessen. Juicen er dyb lilla i farven og har brug for lidt luft i glasset, før den åbner sig.Smagen domineres af frugtsødmen, men stadig med et tørt "bid" af bløde tanniner og dejlige noter af skovbær, tranebær. søde kirsebær og rabarber. Strukturen og tanninerne i saften gør den optimal til rødt og grillet kød.