"Winemakers Dinner"
"Winemakers Dinner" på Sinatur Hotel Gl. Avernæs
Tag med til en uforglemmelig aften med Loire i Frankrig, når Sinatur Hotel Gl. Avernæs inviterer til en eksklusiv Winemakers Dinner.
I de smukke omgivelser ved det sydfynske øhav guider Lasse fra Sigurd Müller Vinhandel dig igennem en aften med Loire-vine, gastronomi og gode historier.
Aftenens menu er skabt i samarbejde mellem restaurantchef Laila Høi og køkkenchef Martin Riber, hvor vores ambitiøse kokke og tjenere kræser ekstra om både retterne og gæsterne – og hvor mad og vin går op i en højere enhed.
Loire er en af Frankrigs mest alsidige vinregioner, kendt for alt fra friske hvidvine på Sauvignon Blanc og Chenin Blanc til elegante rødvine på Cabernet Franc og mousserende vine. Denne aften bliver du præsenteret for et udvalg, der virkelig viser regionens mange nuancer.
Dato: 13. februar 2026 kl. 18.00
Pris: DKK 1.395 pr. person
Læs mere og køb billetter her
|
Tid
feb 13, 18:00
|
|
|
Sted
Sinatur Hotel Gl. Avernæs Helnæsvej 95631, Ebberup |